MARKO95- Tamo krajem sledeće sedmice bi imali porast temperatura koje bi se na visinama iznad 1700mnv one najviše kretale izmedju 5-8c. Tamo oko 20 marta možemo očekivati uticaj ciklona sa severozapada kontinenta u čijem ćemo toplom sektoru se nalaziti u to vreme. Jedna frontalna zona koja bi se odvojila od tog ciklona bi iza 20 trebao da uslovi padavine najverovatnije prvo kišu koja bi pod uticajem pojačanog SZ vetra i pada temperature prešla u sneg prvo u višim delovima skijališta, ali se snežna granica ne bi spuštala ispod 1200-300m. Za taj period oko 18-19 ne bi trebalo biti nekog jačeg vetra a magle bi bilo pred sam nailazak Fronta. To bi bio neki okvir za sada, ne baš ohrabrujuće ali polovinom one tamo sedmice bi se stanje popravilo...:):):)
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-12)Najbolje skijanje bice od 15.03 do 20.03 uz sunce i utabane staze . Pa ko bude gore uzivace .
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Skijaske staze moraju da se tabaju svaki dan od 16 i 30 do 00 pa i duze.Prekovremeni rad platit duplo i svi cemo biti srecni i zadovoljni.Bilo bi super da se kupe jos dva tri tabaca pa eto i novih radnih mesta za ljude sa Kopa.Umalo da zaboravim obavezno nova zica na Jarmu i na Marinim vodama.pozdrav superr je Kop.
(+18) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)+1 za @Stevs-a...promenjena muzika na predivnom videu prikaza staza.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Evo malo snimaka od danas :)Link >>>Link >>>
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Cao drugari ja sam danas stigao pa da vam javim šta ima,Brus ništa snega u brze čim je padalo bas dobro danas, niko nije imao lanac jedino su dva autobusa nešto pri samom jarmu nisu mogla da prodju,sneg je do evo sad padao 17h.Duboka 1 katastrofa karaman i mali karam su totalno ok,magla je bila pa je vidljivost oko 50-ak metara,sunca nigde...skijaša ima ali na žičaru se odmah ulazi,snega ima bas fino,neće se zajebati ko god dođje ovih dana,a bogami i možda do kraja marta kako najavljuju,eto mog utiska
(+14) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Zajecarac Naravno da nije padao nigde u okolini u ovakvom intezitetu,ali zato jeste u jacem,Npr.u italiji i austriji na granici sa italijom skijalista su dobila i do 60cm novog snega za jednu noc.. pozdrav
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Po kamerama bihh rekao da je danas bio dobar dan..
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Nigde u okolini (Italija, Austrija,Slovenija,Bugarska...) nije u ovom intenzitu i kolicini padao sneg. Ali tabanje na smrzlu podlogu sa razlikom u temperaturi dan/noc i do 10-12 stepeni napravi samo jos veci problem-kups i grudve. Zato ne trazite previse, vec uzivajte u onome sto nam podareno. I zajecarsko pivo za relaksaciju obavezno.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Pozdrav svima , Na Kopaonik dolazim 18. Marta , pa sam se pitao da li bi Aca mogao da da neku prognozu . Snega ce biti , ali da li ce biti suncano ili magla i da li ce biti vetra ? Odgovor bi mi jako pomogao . Aco hvala unapred !!!
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-15)Put do vrha je prohodan, ima malo snega na putu ali ništa strašno. Vidim neki se žale na održavanje staza međutim ja od toga ništa osetio nisam, čak ni hupsera nema. Sve u svemu cool je, samo ako niste smaraci i pi.. jzle
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Upravo stigoh iz Francuske i mogu reci da mi mnogo pljujemo po Kopu. Ski pass za 6 dana 220e. Klackanje autobusom 24+ sati. Tabanje crnih staza je tamo misaona imenica, dobr deo zicara je slican zicarama na belim rekama. Pozitivna stvar je izobilje snega i ogroman potencijal. Preporuka je da ko ide obavezno nosi duze i sire skije jer sam ja imao slalomsku skiju blizzard src 156 sa radijusom 11m, visok sam 183 i skijanje po onakvom snegu je bilo silovanje jer je to skija koja zahteva pistu. Usput hupsteri na koje sam kukao u dnu crvene duboke recimo, su mala maca za one bregove koje sam tamo na stazama nalazio. Cena od 60e za 7 nocenja apsolutno opravdana jer koliko platis toliko i dobijes. Sve u svemu skijaliste Les Deux Alpes je bar mene razocaralo.
(+28) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-20)Sta se desilo sa Bojanom meteorologom?
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Da prokomentarisem o stanju staza. Od pocetka sezone pratim desavanja, povremeno i dodjem na skijanje. Moje licno misljenje je da uvek moze bolje da se uradi neki posao pa i sredjivanje staza, ali evidentno je da se jako trude oko toga, i opet moje je misljenje da veoma dobro rade svoj posao. Za poboljsanje staza mislim da su im pre potrebni neki saveti pravih strucnjaka iz velikih zapadnih skijalista, nego nasi saveti. Druga stvar koja se ne tice staza je: u intrvjuu sa direktorom skijalista sam procitao da mnoge stvari rade po ugledu na zapadna skijalista, u nekim zapadnim skijalistima je cena ski pasa radnim danima manja od cene za vikend, kada bi to bilo kod nas mislim da bi se prilicno smanjile guzve vikendom. Toliko od mene i izvinjavam se na dugackom komentaru.
(+17) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)Javni šta? U subotici bilo javnog VIC -a kod gradske kuce i mlečne pijace, u NS nikad bilo, vala tamo imas šume jelake pa se snadji a ima i pelena za odrasle a mozes da predlozis skijalištu Srbije da zaposli mobilni wc pa da doskija kod tebe na tvoj SOS poziv kada posalješ GPS položaj svoj. u tom slućaju pisale bi svetske novine o nevidjenoj usluzi na našim i samo našim stazama...
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-20)Reče neko da se u "SS-u" nešto čudno dogđa...pa naravno da se nešto čudno događa...raspisan konkurs za novog direktora istog...:o:o:oTako da sva obećanja data u itervjuu padaju u vodu...:(
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@NSalajka Baš si neki nervozan tip. Stalno držiš predavanja o tome kako je skijanje ekstreman sport, a oni koji ne uživaju u lošim vremenskim uslovima treba da (kao sad, recimo) idu u banju da se kupaju sa babama i bazenu. Ako ti uživaš u magli, hupserima, vetru, mećavi, ne-znam-ni-ja-čemu-sve - super, eto, ti si naš idol i mi ti se divimo, ali nema potrebe za tim tvojim predavanjima, zaista. Svi skijaši vole skijanje, ali to ne podrazumeva uživanje u lošim vremenskim uslovima ili lošim stazama. Opet, ako ti uživaš - super za tebe. Ali nisu svi ti i ne moraju tvoji kriterijumi da budu primenljivi na celu planetu. I da, ne znam gde si ti pročitao da je od tebe neko tražio pomoć pa objašnjavaš da ne možeš pomoći?
(+29) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ne moze me niko ubediti da je staza radjena i da se radi svaki dan kad u 9:20 dodjes na dno crvene duboke a hupseri ogromni.
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Podrzavam tabanje u toku rada skijalista,to je lagano raditi na krcmaru i dubokoj,a i nuzno kada su losi vremenski uslovi.ista stvar vazi i a gvozdac.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Na Krstu i Masincu nemate hupsere pa mozete tamo uzivati u skijanju!Inace ti isti hupseri i nastaju od vrhunskih skijasa koji nemilosrdno koce i stvaraju iste, a posle kukaju sto ratrak ne izlazi da im to utaba, ako moze 5 min. pre nego li oni prodju.Svasta.Naucite da skijate i uzivajte sta god vam priroda baci ili skijajte i uzivajte tamo gde vam vase umece to dozvoljava.Manje kukanja vise skijanja!Pozz
(+25) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-15)Ima li informacija o stanju na putu preko Jarma?
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)posle spoja crvene i crne duboke retko se vidi,tokom cele sezone da je staza radjena
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Kakva je sada situacija na putu sa strane Brzeća, može li se do centra bez stavljanja lanaca?
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)da li postoji negde javni wc? Ili čovek ne bi trebao da vrsi nuždu od 09:do 16:30
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Ja krećem sad u 5 javiću vam situešn gore,kontam da neće biti sunca i da ce neki konobar (i cene) da me iznervira Al dobro posto im je il svima muka od nas beogradjana il je kao imao gužvu
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-8)Ne slažem se sa ovim što Stevs reče oko tabanja staza danju i štete po podlogu. Prvo,danas su tabači izašli na Duboke i Krčmar jer je bilo itekako uslova :temp je bila u minusu i to dovoljnom,sneg koji je padao nije bio suv već pomešan sa ledom (kao sitni grad je padalo) i to je pravi razlog za tabanje. Greška je samo što su po 2 ratraka prošlaa samo 2x,trebalo je proći bar 4-5x i tada bi staza izdržala dosta duže bez hupsera. Drugo, tabaju se staze danju u evropskim skijalištima bez problema,negde se staza zatvori na pola sata ,a negde to rade kao danas na Dubokoj. Skijaši su kulturno prošli drugom stranom,bez ikakve smetnje ratraku. Treće, mart je mart i podloga od veštaka i prirodnog snega iz januara,svakako se "troši" ,smanjuje i to je neminovna pojava. Neće nju prolazak tabača u velikoj meri oštetiti,koliko je "šteti" rok trajanja i nastanka i mart,početak proleća . U odnosu => trošenje podloge :korist po skijaše (bezbednost i efikasnost skijanja) u martu (na pragu kraja sezone )je u ovom slučaju bez pogovora na strani skijaša. Podloga je odradila svoje,svaka joj čast ,ali da je štedimo sad u martu,a dovodimo u pitanje bezbroj mogućih povreda skijaša na ne uređenoj stazi,ako ona može da se sredi, je stvar koju ne treba ni diskutovati. I četvrto,to što su se klim.uslovi u zadnjih 10-tak god svuda u svetu,pa i kod nas,poremetili i na primeru Kopa doveli do toga da je u zadnje 2-3god skijanje sredinom marta bilo fenomenalno pa čak i krajem marta ,ko je bio na zatvaranju sezone 2014/2015 zna da je 31.marta 2015. bio zadnji dan skijnja na Krčmaru,Gvozdcu ,Gobelji ... sa 70cm utabanog snega na njima ugašene su 1.aprila eto samo zato što Skijalište ima plan rada skicentra usvojen u septembru prethodne god?! E.to je ono što se mora menjati. Staze treba da rade dok god to obezbedjuje adekvatnu zaštitu skijaša i efikasno skijanje,a to je u gore pomenutom slučaju te 2015.sa tadašnjim vrem.prilikama bilo izvodljivo do 15.aprila. A,mi smo bili uskraćeni i bili primorani skijati na ostatku skijališta koje po nekom njihovom (Skijalištevom) difoltu treba da radi??! Ovoga nema u Italiji,Austriji..radi se dok god za to postoje prilike.
(+26) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)U pravu su ljudi, staze u petak nisu bile radjene 100% tj neke jesu neke nisu. Konkretno crvena duboka nije bila radjena jer sam se spustio preko Crne Duboke u pola deset , i crna je bila dobra dok je od sastavljanja crne i crvene, bilo puno hupsera i leda tj staza je u donjem delu izgledala kao da je 3 popodne a ne pola deset ujutru. Ne peglaju svaki dan staze to je cinjenica nesto se u skijalistima cudno dogadnja. Ili ne znaju ili nece da rade.
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Hupseri su redovni u skoro svim evropskim skijalistima. Tu su italijani najbolji sto se tice peglanja istih, mada kada ima dosta snega ima hupsera i kod njih. Magla u trenutnoj "skijaskoj situaciji" je najgora jer "ubija" skijaski dozivljaj. Skijanje nije samo spustanje na skijama nego i uzivanje u pogledu, prirodi. Kad je magla sve se to gubi izuzev nekih lelujavih sivih senki na desetak metara udaljenosti (ako je i toliko).
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Po mom misljenju staze dobre danas, magla nenormalno.gusta, bas tesko za skijanje, ne pamtim da sam po vecoj magli skijao..
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Ne moze me niko ubediti da je staza radjena i da se radi svaki dan kad u 9:20 dodjes na dno crvene duboke a hupseri ogromni.
(+24) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)@NSalajka Matori za to zaljenje si u pravu. Ali ne mogu da kazem da mi je bilo super skijanje ako ne vidim prst pred okom, a ni te hupsere usred te magle. Niko nije kriv, ali ne mogu da kazem- super, do jaja, kome smetaju hupseri i magla, taj nije skijas i t.d. Imam samo jedan odmor, i ne mogu da odem pet puta i zbog vremena i para.
(+19) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Stevs hvala na objašnjenju. Jedino se ne mogu sloziti sa tobom da je ovaj poslednji sneg mokar i prolećni. Poslednji sneg koji je pao je idealan za srediti ga na celom skijalištu sto bi garantovalo još nekoliko nedelja skijanja. Samo želim da zamolim da se očaj sneg maksimalno iskoristi. Dolazim redovno gore. Nisam hejter. Obožavam kop. Danas sam skijao sve. Kroz hupser si mogao proći skijama jer je sneg bio suv. Samo je magla pravila problem.
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@Ns(Android): Stanje staza u najvećem broju slučajeva zavisi od stanja vremenskih prilika. Od kraja novembra do početka februara vremenske prilike su bile idealne za skijanje. Niska vlažnost, temperature u minusu, anticikolon i naravno staze su bile odlične za skijanje i praktično dva meseca nije bilo lošeg komentara. Pri takvim idealnim uslovima staze mogu da izdrže i dva dana bez sređivanja. Kod nas se svaki dan sređuju staze dok se u inostranstvu npr. u Francuskoj neke staze na velikim nadmorskim visinama i preskaču sa sređivanjem.Nakon toga došle su temeprature u plusu, visoka vlažnost, južni vetar - fen, vlažan sneg, duži dan itd. I odmah kreću pritužbe da Skijališta loše održavaju staze. Da li mislite da su oni odjednom zaboravili da sređuju staze ili da preskaču dane i sl. Ne. Jednostavno pri ovakvim vremenskim prilikama i na ovim nadmorskim visinama neminovnost je da staze budu loše. Lično sam bio prisutan mnogo puta i u stranim ski centrima gde su staze i na višim nadmorskim visinama vrlo lošeg kvaliteta pri ovakvom vremenu.Naravno stanje staza zavisi od kvalitetnog sređivanja posebno na početku sezone kada je potreban dodatan trud. Međutim kroz sezonu u većini slučajeva sve je na vremenskim uslovima naravno ako se primenjuju sve neophodne procedure. Moje lično mišljenje je da su naši vozači tabača sasvim solidno obučeni i da imaju dosta iskustva u odradi i pripremi staza ali i obuke u inostranstvu.Često se pominje i tabanje staza tokom dana što naravno tek nema smisla jer bi se pri raskvašenom snegu napravila čini se još veća šteta po podlogu prolaskom tabača. Zato tabači i rade tokom noći i to nikada u isto vreme. Na osnovu vremenskih prilika dobijenih od mernih stanica te noći/popodneva odlučuje se i vreme izlaska tabača na stazu.Dalje sabijanje vlažnog snega pri konstantnim padavinama je tek priča za sebe. Potrebno je najmanje dva do tri dana noćnog sređivanja pri povoljnim uslovima da staze legnu i bude tvrde.I na kraju ipak mart je, dan je dug zima polako prelazi u proleće i neminovnost je da će skijanje biti sve lošije i lošije. Priroda :)
(+19) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-18)Sto se tice tabanja staza, bili smo prosle nedelje gore, utisak je da tabaju svaki drugi dan onako kako treba, jer jedan dan su staze vrhunski upeglane, a sutradan vec u pola 10 je Duboka u hupserima, Mali Karaman u 11 u hupserima itd... A te nedelje nije bilo snega...
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Svako veče oni uređuju staze ali ako pada sneg celu noć naravno da će biti i dubokog snega na stazama.Kad jednom pretrče sa ratracima stazu, više se ne vraćaju.Ako večeras ne bude padao sneg sutra će staze biti tiptop.A što se tiče magle, vetra,hupsera i to što vam se dupe smrzlo na planini,tu vam već ne mogu pomoći-Došli ste na planinu da upražnjavate jedan ekstremni sport i zato molim bez kukanja.Kukali kako nema snega- pao sneg-sad kukaju kako ima puno snega.Ako vam sve smeta na planini, bolje da odete u neku banju pa se tamo čvarite sa babama u toplom bazenu.
(+21) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-17)Kad vec pominjete ledenice/gvozdac/sestosed... da li je iko ikad objasnio sto bacise pare i stavise sestosed na one dve uglavnom prazne staze. Iskoriscenost tog sestoseda je realno 2%.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Skijanje na silu. Nisam hejter, ali cetvrtak vreme vrh-sneg stvarno uzas. Petak do 12h ok, posle magla uzas. Danas se nista nije videlo.Jedino ispod 1700m. Duboka hupseri, ali to je standardno. Nije prijatno, ali bolje nego juce. Nisu sredjivali staze danas uopste. Palo je od sinoc bar 20-25cm.Ne znam da li su mogli ili ne. U to ne ulazim. Nazalost, Gobelja i pola Pancica zatvoreno. Krcmar takodje. Bice lepse sled nedelje.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@NikolaBg Ledenice rade, bar su radile prošli vikend. Ne radi žica samo za njih, pa ideš na Gvozdac i malo se odguraš do Ledenica.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@nikolabg Staza radi, a vucnica ne radi zbog nedostatka tehnicke dokumentacije, a i nekako gubi smisao pored sestoseda sa haubama.
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Za ledenicu ne radi samo zica, staza je uvek najbolje sredjena i drzi uglavnom ceo dan. Sto i da radi sidro kada imas dole sestosed.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ova magla ubi. Do kada ce se zadrzati ovako maglovito vreme?
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Hupseri na dnu crvene duboke pola metra, taman kolko je i vidljivost zbog magle.
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Mozda se vec vodila polemika, izvinjavam se ako opet pokrecem tu temu. Bas me interesuje zasto Ledenice ne rade gotovo nikada, dobri ljudi, odgovorite, hvala...
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Molim vas da ne pisete kako su staze super i sredjene jer ste ili zaposleni u "Skijalistima"?, ili niste vozili po sredjenoj stazi. Osim "Karaman grebena" SVE staze su sa viskom snega neutabane jos od 9 jutros. Sramota je koliko naplacuju ski pas za livadu u principu. Napadalo je masa snega- pipinuli nisu staze. Vidljivost je losa danas ali bi se moglo lepo skijati da su staze bolje.
(+26) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)@mico: Snezori za merenje temperature nalaze se na kamerama. To niko ne prognozira već je očitavanje u realnom vremenu.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)jeli bre kod vr.prognoze "temp " kod JAT -a, termometar u zamrzivaču? -14 a Pancic -10 !?
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Stoje kola jer se ne vidi dalje od nosa. Lanci ne trebaju ako su gume dobre, ima snega na kolovozu ali nije strasno.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Danas skijanje uzas zbog magle nevidis prst pred okom ,sto se tice snega ove godine nije ga bilo ovoliko siguro ,da ce se skijati jos mesec dana sigurno oce ,ja nepamtim kad mi je ispred stana u vikend naselju kod zoneda bilo oko 20cm snega ispred praga tako da kad zagazim skoro mi cela pancerica udje u sneg ,ja volim skijanje po sumi tako da je to bilo danas extra sto se ti r staza sredjene su ali maglu nikad nisam video ovoliku svih ovih godina sto dolazim npr gore na izlazu na pancic vidite onu kucicu i celu tu konstrukciju tek bukvalno kada ustajete sa zice ..neko je pitao za lance moj odg je da netrebaju jel snega ima tek tek na putu mada sam video na par auta da su stavljeni ..svako dobro
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Staze i sneg, vrh, najbolje u poslednja 4 vikenda,barem pancic i karaman koje sam vozio. Ali kontam da ima snega svuda.
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Velika kolona vozila stoji na putu od JARMA prema Brzeću.Šta se dešava?.Magla gusta.
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)